fbpx
Daniel Beger

Świętochłowice – jak minął tydzień 03-07.02.2020

W Świętochłowicach wiele się dzieje. Informacje przytaczamy dzięki uprzejmości biura prasowego Urządu Miasta. Prezentujemy materiały z kilku ważnych wydarzeń które miały miejsce. Pierwsze z wydarzeń jakie miało miejsce to fakt że województwo śląskie i miasto Świętochłowice będą współprowadzić Muzeum Powstań Śląskich. Dokument w tej sprawie podpisali marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i prezydent Daniel Beger.

Porozumienie w sprawie Muzeum Powstań Śląskich

W środę, 5 lutego 2020 r., nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Gminą Świętochłowice a Województwem Śląskim w sprawie prowadzenia Muzeum Powstań Śląskich jako wspólnej instytucji kultury.

Podpisy pod listem złożyli Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Świętochłowice – Daniel Beger oraz Wicemarszałek Województwa Śląskiego – Wojciech Kałuża.

Podczas spotkania zostały także przedstawione plany rozbudowy Muzeum Powstań Śląskich. Jak podkreśla prezydent Beger – miejsce w nowym budynku powinny znaleźć zbiory dawnego muzeum miejskiego, które od 2012 r. nie są dostępne dla pasjonatów historii Świętochłowic.

Śląscy prezydenci z poparciem dla Daniela Begera

Wiadomością dnia jest jednoznaczny przekaz dla mieszkańców Świętochłowic płynący z 9 miast Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii oraz z zarządu GZM.List poparcia

“My, niżej podpisani prezydenci ślaskich miast oraz przedstawiciele Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii wyrażamy poparcie dla działań Daniela Begera, Prezydenta Miasta Świętochłowice – napisali prezydenci dziewięciu śląskich miast, którzy wraz z szefem GZM Kazimierzem Karolczakiem przedstawili list poparcia dla Prezydenta Świętochłowic Daniela Begera.

Samorządowcy zwrócili się w swoim liście do mieszkańców Świętochłowic o rozwagę, wskazując jednoznacznie, że aby Świętochłowice mogły zostać po błędach poprzedników naprawione, prezydent musi mieć na to konieczny czas, bo zaledwie rok czasu w żadnym wypadku na to nie wystarczy.

Co na to Prezydent?

Na swoim oficjalnym profilu społecznościowym Daniel Beger – Prezydent Świętochłowic napisał:

“Czas mojej prezydentury to nie jest czas prowadzenia polityki iluzji, lekkomyślnego wydawania publicznych pieniędzy i tworzenia atmosfery celebry. To czas uporu i konsekwencji w działaniu, pragmatycznych działań i racjonalnych decyzji, nawet kiedy bywają trudne. Wielokrotnie udowodniliście zrozumienie tych działań.

Zarządzanie miastem to zadanie odpowiedzialne, ale również wielkie wyzwanie, zwłaszcza, gdy przejmuje się urząd z bagażem ogromu niezapłaconych długów, gdzie brakuje dokumentów, a finanse są w rozsypce. Do zarządzania Świętochłowicami niezbędna jest dobra współpraca na forum regionu, bo tego najbardziej brakowało zanim ten urząd objąłem. Miasto było izolowane, przez co straciło wiele szans i możliwości rozwoju. W 15 miesięcy udało mi się ponownie wprowadzić Świętochłowice, jako równorzędnego partnera dla wielu innych śląskich miast.

Jak ważne jest partnerstwo i jak ważne są pragmatyczne działania rozwojowe wiedzą prezydenci innych miast. Wielu z nich przez lata borykało się z podobnymi problemami jak Świętochłowice, lecz dzięki pragmatycznemu działaniu i rozsądnym decyzjom, potrafili te problemy rozwiązać. Nie uczynili tego w rok. Jednak dzięki wyrozumiałości i cierpliwości mieszkańców wznieśli miasta nad wyżyny i obecnie są wzorem dla nas. Dziś wspierają mnie i wspierają Świętochłowice, potwierdzając, że obrana przeze mnie droga jest słuszna, a nasze miasto jest przez nich postrzegane jako partner, a nie jak to było wcześniej – wyizolowany folwark.”

Wkrótce do tematu wrócimy w szerszym ujęciu. Warto bowiem porównać to, jak postrzegane były w regionie Świętochłowice przez ostatnie kilka lat, a jak są postrzegane dzisiaj.

Świętochłowice promują szkoły zawodowe

Daniel Beger

W siedzibie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Daniel Beger, prezydent Świętochłowic podpisał wspólnie z Januszem Michałkiem umowę użyczenia dwóch filmów promujących świętochłowickie szkoły zawodowe i techniczne.

Filmy promocyjne zostały przygotowane przez KSSE dla dwóch placówek: Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych w Świętochłowicach
Zespół Edukacji Wspomagającej

 

Przekazanie walizki profilaktycznej Policji i Straży Miejskiej

W piątek prezydent Daniel Beger przekazał walizkę profilaktyczną z alkogoglami dla Straży Miejskiej oraz samą walizkę dla świętochłowickiej Policji. Sprzęty te będą służyły naszym miejskim służbą do prowadzenia działań profilaktycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Walizka zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawiera również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające. Kuferki wypełnione są najbardziej popularnymi  atrapami narkotyków na polskim czarnym rynku. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu, ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Są tam szklane i metalowe fifki, młynki do rozdrabniania suszu oraz pojemniczki, w których można schować narkotyki.

galeria zdjęć

 

źródło UM Świętochłowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: