fbpx

W roku 2020 Święto Wojska Polskiego i uroczyste otwarcie Skweru 100-lecia Powstań Śląskich

Wczoraj obchodziliśmy święto Wojska Polskiego oraz minęło 100 lat od tak zwanego “Cudu na Wisłą”, wybuchło również II powstanie śląskie. Przez cały dzień w naszym województwie odbywały się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.

Kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach złożyli kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz władze regionu.

 Szef rządu w Chorzowie mówił, że nie ma silnej Polski bez silnego Śląska.

Jak dodał najtrwalszym pomnikiem powstańców i obrońców ojczyzny w 1920 r. jest

  • Pomnik wielkiej Polski z silnym i wspaniałym Śląskiem. Nie było łatwo walczyć o Polskę wtedy, kiedy u wrót stolicy stały bolszewickie zagony, i kiedy komuniści wydawali się niezwyciężeni. To wtedy właśnie po raz drugi lud śląski chwycił za broń – przypomniał premier podczas uroczystego otwarcia Skweru 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim oraz odsłonięciu pamiątkowego obelisku i Apelu Powstańczym.

W Parku Śląskim odbyły się obchody stulecia wybuchu II Powstania Śląskiego. Miasto Świętochłowice reprezentował v-ce Prezydent Adam Trzebinczyk.

Obchodzone od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jako że zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Oficjalne uroczystości odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odprawiana jest honorowa zmiana warty. Od kilku lat na ulicach Warszawy organizowana jest również wielka defilada wojskowa z udziałem wielu żołnierzy i ciężkiego sprzętu bojowego. W przemarszu uczestniczy również prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Polska Armia liczy obecnie około 100 tysięcy żołnierzy. Jej struktury ulegają stopniowej modernizacji – od 2009 roku nie obowiązuje już przymusowy pobór do wojska, armia została uzawodowiona. Z roku na rok zwiększa się również budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, a wojska operacyjne stale biorą udział w misjach NATO i ONZ.

Nie ma silnej Polski bez silnego Śląska – mówił w Chorzowie premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości setnej rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego. Ocenił, że najtrwalszym pomnikiem powstańców i obrońców Ojczyzny w 1920 r. jest „pomnik wielkiej Polski z silnym, wspaniałym Śląskiem”.

Na kilka dni przed setną rocznicą wybuchu II Powstania Śląskiego szef rządu uczestniczył w otwarciu skweru 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim w Chorzowie, Apelu Powstańczym oraz odsłonięciu i poświęceniu pamiątkowego obelisku. Monument upamiętnia – jak głosi umieszczona tam tablica – „mężnych i wytrwałych śląskich patriotów, którzy podczas zrywów zbrojnych w latach 1919, 1920, 1921 wywalczyli powrót części Górnego Śląska w granice wolnej Polski”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: